Montáž fotovoltiky nie je len ukladanie panelov na strechu alebo kto šetrí platí dva krát

06.11.2023

Veľakrát počúvam ako spätnú väzbu, na firmy, rýchlosť montáže. Zákazníci veľmi pozitívne vnímajú, keď montáž prebehne za jeden deň. Preto, by som týmto príspevkom chcel poukázať na to, že fotovoltika, by nemala byť len funkčná, ale aj bezpečná a esteticky vyhovujúca. V nasledujúcich príkladoch si môžete všimnúť, že už na prvý pohľad môže byť vidieť prístup montážnikov k celkovej inštalácii.
Cieľom tohto článku nie je odradiť od fotovoltiky, ale upozorniť na nebezpečenstvá a dôležitosť odbornej inštalácie.

Nekvalitná montáž môže mať za následok niekoľko problémov, ako sú:

  • Požiar
  • Zatekanie strechy
  • Poškodenie panelov
  • Straty na výkone
  • Degradácia výkonu panelov
  • Neschválenie reklamácie


Kvalitná montáž môže naopak prinesie nasledovné benefity:

  • Zvýšený výkon panelov
  • Dlhšia životnosť panelov
  • Menšie riziko porúch
  • Zvýšená bezpečnosť

- Konektory:
Najslabším článkom montáže sú spoje na jednosmernom vedení . Preto by sa vždy mali krimpovať (spájanie kábla s konektorom), pod dohľadom skúsenej osoby a za použitia vhodných nástrojov. Niekedy stačí, že sa do konektoru dostane znečistenie a postupne sa spustí proces oxidácie, čo spôsobí väčší odpor, ktorý zapríčiňuje zohrievanie. Toto býva najčastejšia príčina vzniku požiarov fotovoltických panelov. Našťastie, väčšina novších typov meničov už vie rozoznať, že sa niečo deje a upozorniť na to.

Konektory sa nesmú vystavovať priamemu UV žiareniu. To môže mať časom za následok deformáciu plastov a znefunkčnenie ochranného tesnenia.


Na zapájanie meničov je vždy potrebné používať konektory dodané výrobcom meniča!


- Upevnenie panelov:
Pri nesprávnej montáži môže časom dôjsť k zatekaniu strechy prípadne poškodeniu panelov.Nesprávny výber montážneho materiálu.


Montáž hákov na strechy so škridlami býva časovo náročná a je dôležité nastaviť každý hák, aby nedochádzalo k vtláčaniu krytiny na hor, ale taktiež nesmie tlačiť na škridlu pod ním.

.Čiastočné zatieňovanie panelov.Kábel vyčnievajúci z medzery od panelov, spôsobuje výrazne straty na výkone a dlhodobým zatieňovaním rovnakých miest môže spôsobiť degradovanie výkonu panela a tvorbu tzv. hotspotov.

Uchytávanie panelov na plochých strechách je nutné konzultovať aj so statikom a projektantom, ktorý nájdu vyvážený pomer zaťaženia panelov s nosnosťou strechy.

Vedenie káblov od panelov k meniču.
Aj tu je treba dodržiavať normy a myslieť na to, že sťahovacia páska vydrží na slnku max 5 rokov.Chybne zapojená elektroinštalácia.
Mylná predstava ľudí býva, že známy elektrikár im spraví elektroinštaláciu. Elektroinštalácia pre fotovoltiku býva veľmi špecifická, preto je vhodné, keď inštaláciu vykoná pracovník, ktorý má certifikát inštalatéra od výrobcu zariadenia. Tak budete mať istotu schválenia reklamácie v budúcnosti.

 Univerzálny spôsob ako vybrať firmu na realizáciu FV asi neexistuje. Určite je dobré vybrať si firmu z vašej lokality, nakoľko si FV vyžaduje občasný servis. Taktiež pozor na veľké a známe spoločnosti, od ktorých mnohí čakajú korektnosť. Práve tieto firmy si na montáže najímajú živnostníkov, alebo iné firmy, čiže za kvalitu montáže pravdepodobne odmietnu zodpovednosť a v prípade problémov vás pošlú klopať na iné dvere....

Tu je niekoľko ďalších odporúčaní, ako si vybrať firmu na realizáciu fotovoltiky:

  • Vyžiadajte si od viacerých firiem cenové ponuky.
  • Porovnajte ponuky a vyberte si tú, ktorá je najvýhodnejšia z hľadiska ceny a kvality.
  • Pred podpisom zmluvy si overte, či má firma potrebné certifikáty a skúsenosti.
  • Vyžiadajte si od firmy referencie od zákazníkov, ktorí už využili jej služby.

Inštalácia fotovoltických panelov je investícia, ktorá sa vám môže vrátiť v priebehu niekoľkých rokov. Preto je dôležité, aby ste si vybrali firmu, ktorá vám zabezpečí kvalitnú montáž.


13. 9. 2023